Sharp 24HF2265E
24", LED, HD, 2025
Delivered Tue, 19/5
More than 10 pieces in stock
free shipping
Colour3
Product details
The Sharp Smart TV 24HF2265E is a compact and powerful television equipped with the latest technology. With a screen diagonal of 24 inches (61 cm), it offers an HD resolution of 1366 x 768 pixels, ensuring clear and vibrant images. The device utilizes LED technology and has a refresh rate of 60 Hz, which guarantees smooth motion and improved picture quality. The integrated Google Assistant allows for easy voice control and access to a variety of apps and streaming services through the Google TV operating system. Connectivity is supported by multiple HDMI and USB ports, as well as Wi-Fi and Bluetooth, enabling you to easily connect your devices and stream content. The television is also suitable for wall mounting and features an elegant black design that fits into any living environment.
  • Integrated Google Assistant for voice control
  • Versatile connectivity options with 3 HDMI and 2 USB ports
  • Wi-Fi and Bluetooth for wireless connectivity
  • HD resolution for clear image display
  • Energy efficiency class E for environmentally conscious operation.
Key specifications
Display size (inches)
24"
Display technology
LED
Display resolution
HD
Dynamic range
HDR10HLG
Native refresh rate
60 Hz
Video connections
HDMI (3x)
Weight
2.25 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Sharp
Category
TV
Manufacturer No.
24HF2265E
Release date
3/9/2025
External links
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
TV properties
TV type
Smart TV
Model year
2025
Design
Flat
Display properties
Display size (inches)
24"
Screen size (cm)
60 cm
Display
LCD
Display technology
LED
Display resolution
HD
Image resolution
1366 x 768 pixels
Dynamic range
HDR10HLG
Native refresh rate
60 Hz
Features + Functions
Audio output
6 W
Operating system
Google TV
Further features
Voice controlWeb browser
Audio formats
AACFLACWAVWMAWMV
Video file formats
AVIflvH.264MKVmovmp4MPEGMPGVOBWebMWMV
Mounting
VESA wall mount
100 x 100 mm
Assembly
Floor stand
Connections
Video connections
HDMI (3x)
Audio Connections
Jack 3.5mm (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
17 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
110 - 240 V