Weg CWC012-01-30C03 Contactor 3 NO contacts 5.5 kW 24 V/DC 12 A with auxiliary contact 1
Delivered between Sat, 23/5 and Fri, 29/5
Only 3 pieces in stock at supplier
free shipping
Output voltage2
Product details
The WEG CWC012-01-30C03 is a powerful contactor specifically designed for switching electric motors. With three normally open contacts and a maximum power of 5.5 kW at an input voltage of 24 V/DC, this relay is ideal for use in industrial applications. It enables the construction of compact motor starters in combination with motor protection circuit breakers and motor protection relays. The contactor meets the stringent requirements of the IEC/EN60947 and DIN VDE 0660 standards and is also certified according to UL/CSA and GOST. The front-pluggable auxiliary contacts and extinguishing elements ensure easy installation and maintenance, enhancing efficiency and reliability in application.